ATMEGA2560-16AU microcontroller MCU 256kB Flash 4kB EEPROM 86 I/O Pins
Shenzhen Retechip Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : ATMEGA2560-16AU
Place of Origin : Original
MOQ : 1pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 10000 pcs Per Day
Delivery Time : 1-3 work days
Packaging Details : 960 Pcs/Box
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Core : AVR
Program Memory Size : 256 kB
Data RAM Size : 8 kB
Package / Case : TQFP-100
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
ADC Resolution : 10 bit
Number of I/Os : 86 I/O
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Contact Now
8-bit Atmel Microcontroller with 16/32/64KB In-System Programmable Flash
Features
Features
• High Performance, Low Power Atmel® AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 135 Powerful Instructions
– Most Single Clock Cycle Execution
– 32 × 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– 64K/128K/256KBytes of In-System Self-Programmable Flash
– 4Kbytes EEPROM
– 8Kbytes Internal SRAM
– Write/Erase Cycles:10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85C/ 100 years at 25C
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• Endurance: Up to 64Kbytes Optional External Memory Space
• Atmel® QTouch® library support
– Capacitive touch buttons, sliders and wheels
– QTouch and QMatrix acquisition
– Up to 64 sense channels
• JTAG (IEEE® std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– Four 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare- and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four 8-bit PWM Channels
– Output Compare Modulator
– 8/16-channel, 10-bit ADC (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Two/Four Programmable Serial USART (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Byte Oriented 2-wire Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby, and Extended Standby
• I/O and Packages
– 54/86 Programmable I/O Lines (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– 64-pad QFN/MLF, 64-lead TQFP (ATmega1281/2561)
– 100-lead TQFP, 100-ball CBGA (ATmega640/1280/2560)
– RoHS/Fully Green • Temperature Range: – -40C to 85C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 1MHz, 1.8V: 500µA
– Power-down Mode: 0.1µA at 1.8V
• Speed Grade:
– ATmega640V/ATmega1280V/ATmega1281V:
• 0 - 4MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V – ATmega2560V/ATmega2561V:
• 0 - 2MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V – ATmega640/ATmega1280/ATmega1281:
• 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V, 0 - 16MHz @ 4.5V - 5.5V – ATmega2560/ATmega2561:
• 0 - 16MHz @ 4.5V - 5.5V
Specifications
Product Attribute Attribute Value
Microchip
256 kB
8 kB
TQFP-100
16 MHz
10 bit
86 I/O
4.5 V
5.5 V
SMD/SMT
8 bit
- 40 C
+ 85 C
Tray
Brand: Microchip Technology
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 4 kB
Data ROM Type: EEPROM
Height: 1 mm
Interface Type: 2-Wire, SPI, USART
Length: 14 mm
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 16 Channel
Number of Timers/Counters: 6 Timer
Processor Series: megaAVR
Product: MCUs
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Width: 14 mm