ARM Microcontroller Ic Chip STM32F070RBT6 128Kbytes Of Flash 48MHz CPU USB
Shenzhen Retechip Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronic
Model Number : STM32F070RBT6
Certification : No.2023050508
Place of Origin : Original Factory
MOQ : 10pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 9600pcs Per Mouth
Delivery Time : 2-4 work days
Packaging Details : 960Pcs
Product Category : ARM Microcontrollers - MCU
Description : MCU Mainstream Arm Cortex-M0 Value line MCU 128 Kbytes of Flash , 48 MHz CPU, USB
Core : ARM Cortex M0
Maximum Clock Frequency : 48 MHz
Package / Case : LQFP-64
Unit Weight : 0.010582 oz
Warranty : 180Day
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post\TNT
Contact Now
> Applications
> Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories
– 32 to 128 Kbytes of Flash memory
– 6 to 16 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.4 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
• Up to 51 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 51 I/Os with 5V tolerant capability
• 5-channel DMA controller
• One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
• Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
> Description
The STM32F070CB/RB/C6/F6 microcontrollers incorporate the high-performance ARM® Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 128 Kbytes of Flash memory and up to 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, up to two SPIs and up to four USARTs), one USB Full speed device, one 12-bit ADC, seven general-purpose 16-bit timers and an advanced control PWM timer.
The STM32F070CB/RB/C6/F6 microcontrollers operate in the -40 to +85 °C temperature range from a 2.4 to 3.6V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications. The STM32F070CB/RB/C6/F6 microcontrollers include devices in three different packages ranging from 20 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F070CB/RB/C6/F6 peripherals proposed.
> Specifications
Product Attribute Attribute Value
STM32F070RB
SMD/SMT
LQFP-64
128 kB
32 bit
12 bit
51 I/O
16 kB
2.4 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Tray
Data RAM Type: SRAM
I/O Voltage: 3.3 V
Interface Type: I2C, SPI, USART, USB
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 1 Channel
Number of Timers/Counters: 8 Timer
Program Memory Type: Flash
> Trading Guide
Shipping:
delivery time depends on the below carriers you chose:
» DHL Express, 3-7 business days.
» DHL eCommerce,12-22 business days.
» FedEx International Priority, 3-7 business days
» EMS, 10-15 business days.
» Registered Air Mail, 15-30 business days.
goods.
---Shipping tracking: We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning warranty:
should be unused and in original packaging. Customer has to take charge for the shipping.
Warranty:
item where defects have been caused by improper customer assembly, failure by customer to follow
instructions,product modification, negligent or improper operation.
Ordering:
---T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Product Tags:
ARM Microcontroller STM32F070RBT6
Microcontroller Ic STM32F070RBT6
ARM Microcontroller 128Kbytes
Quality ARM Microcontroller Ic Chip STM32F070RBT6 128Kbytes Of Flash 48MHz CPU USB for sale
ARM Microcontroller Ic Chip STM32F070RBT6 128Kbytes Of Flash 48MHz CPU USB Images