STM32F103VBT6 32 Bit MCU Microcontroller Unit Cortex M3 128k 20kb Ram Lqfp-100
Shenzhen Retechip Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F103VBT6
Place of Origin : Original
MOQ : 10 pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 25000pcs Per Mouth
Delivery Time : 5 work days
Packaging Details : 540Pcs / Tray
Product Category : MCU 32BIT
Description : Cortex M3 128K 20KB RAM 2X12 ADC
Certification : Original Factory Pack
Warranty : 90 Day
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post\TNT
Unit Weight : 0.046530g
Contact Now
STM32F103VBT6 32 bit microcontroller Cortex M3 128K 20KB RAM LQFP-100
Specifications
Product Attribute Attribute Value
STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
STM32F103VB
SMD/SMT
LQFP-100
128 kB
32 bit
12 bit
72 MHz
100 I/O
20 kB
2 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Data RAM Type: SRAM
Height: 1.4 mm
Interface Type: CAN, I2C, SPI, USART, USB
Length: 14 mm
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 16 Channel
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Program Memory Type: Flash
Width: 14 mm
Description
The STM32F103xx medium-density performance line family incorporates the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
The devices operate from a 2.0 to 3.6 V power supply. They are available in both the –40 to +85 °C temperature range and the –40 to +105 °C extended temperature range. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F103xx medium-density performance line family includes devices in six different package types: from 36 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
Features
Arm 32-bit Cortex-M3 CPU core
– 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS / MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
Memories
– 64 or 128 Kbytes of Flash memory
– 20 Kbytes of SRAM
Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
– 4 to 16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
Low-power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
2x 12-bit, 1 µs A/D converters (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Dual-sample and hold capability
– Temperature sensor
DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I 2Cs and USARTs
Up to 80 fast I/O ports
– 26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant