VUO36-16NO8 3 Phase Diode Bridge Rectifier Module 1600V 550A Standard
Shenzhen Retechip Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : IXYS
Model Number : VUO36-16NO8
Place of Origin : Original Factory
MOQ : 10 pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram,Google pay
Supply Ability : 5000pcs Per Mouth
Delivery Time : 5-7work days
Packaging Details : 50Pcs
Product Category : Standard Rectifier Module
Certification : Bridge Rectifiers 36 Amps 1600V
Warranty : 90Day
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Package : Box
Unit Weight : 0.776027oz
Contact Now
VUO36-16NO8 Bridge Rectifiers Module 1600V 550A Standard Rectifier Modul
Applications
● Diode for main rectification
● For three phase bridge configurations
● Supplies for DC power equipment
● Input rectifiers for PWM inverter
● Battery DC power supplies
● Field supply for DC motors
Specifications
Product Attribute Attribute Value
IXYS
Product Category: Bridge Rectifiers
Three Phase Bridge
Screw Mount
FO-B-5
1.6 kV
0.93 V
550 A
- 40 C
+ 150 C
28.5 mm
28.5 mm
10 mm
Bulk
Brand: IXYS
Ir - Reverse Current: 1.5 mA
Pd - Power Dissipation: 17 W
Product Type: Bridge Rectifiers
Features
● Planar passivated chips
● Very low leakage current
● Very low forward voltage drop
● Improved thermal behaviour
Trading Guides
Shipping Delivery period
For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping rates
After confirming the order, we will evaluate the shipping cost based on the weight of the goods
Shipping option
We provide DHL, FedEx, EMS, SF Express, and Registered Air Mail international shipping.
Shipping tracking
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Returning
Warranty
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Product Tags:
VUO36-16NO8 Bridge Rectifier Module
Bridge Rectifier Module 1600V
VUO36-16NO8 3 phase rectifier module
Quality VUO36-16NO8 3 Phase Diode Bridge Rectifier Module 1600V 550A Standard for sale
VUO36-16NO8 3 Phase Diode Bridge Rectifier Module 1600V 550A Standard Images